Zbavte se ucpaných pórů a získejte pleť jako z porcelánu
Proč se vám ucpávají póry? Může být na vině hormonální akné? A co za to může? Poradíme vám osvědčené přípravky a postupy, které vás konečně zbaví pupínků i komedonů. A vy získáte svěží, zdravou a dokonale sjednocenou pleť, kterou vám bude závidět nejedna korejská influencerka!
Kapitoly článku
Rychlé shrnutí
Většina z nás se už někdy v životě setkala s ucpanými póry, pigmentovými skvrnami a pupínky – ať už s černou, bílou nebo červenou špičkou. A přestože už jsme slyšeli, že je neradno vymačkávat, málokdo je v tomto případě bez viny. Bohužel za pár dní či týdnů se na pleti vytvořili zase. Jak tedy ošetřit různé typy ucpaných pórů tak, abyste od nich měli klid jednou provždy? V článku se podíváme na rozdíl mezi ucpanými póry a hormonálním akné – vyžadují totiž trošku jiný přístup.
Co jsou to ucpané póry?
Ucpané póry jsou tvořeny nahromaděným kožním mazem, který se spojí s odumřelou kůží, nečistotami z vnějšího prostředí a bakteriemi. Společně vytvářejí hmotu, která pak v pórech funguje jako zátka.
Než se stačíte vyděsit, tak odumírání buněk na povrchu pokožky je úplně normální projev jejího regeneračního cyklu. Problém nastává, pokud máte zvýšenou produkci mazu. Kožní buňky pak na povrchu pleti začnou ulpívat, hromadit se a způsobují ucpávání pórů.
Jak vypadají ucpané póry?
Ucpané póry jsou většinou rozšířené a na vrcholku mají černou tečku – jsou to tzv. komedony. Černá tečka se na povrchu vytváří zoxidováním mazu. Díky ucpaným pórům je váš povrch pleti drsnější a nerovnoměrnější.

Tip: Láká vás ucpané póry vymačkávat? Pozor, abyste neudělali více škody, než užitku. Větší manuální zátěž může vést ke snižování elasticity pórů a k jejich trvalému zvětšení. Nedělejte žádnou z 9 chyb u mastné pleti, kterých se dopouštíme skoro všichni.
Jak uvolnit ucpané póry?
Vymačkávání jsme zavrhli, a tak vás možná napadne sáhnout po klasickém peelingu s obrušujícími částečkami. Ale chyba lávky – i tímto krokem můžete poškodit póry a odstranit přirozený maz, který ji chrání.
Pozor také na přístroje mechanicky uvolňující póry – vakuové odsávačky pórů vytvářejí podtlak, což může opět vést k poškození pórů, zánětu či dokonce vzniku jizviček. Lepší volbou bohužel nejsou ani kartáčky na čištění obličeje či čisticí pásky.
Po čem tedy sáhnout? Ideální jsou chemické exfolianty, jako je kyselina salicylová a kyselina glykolová, které okamžitě rozpouštějí mastnotu a nečistoty blokující póry.
Jejich účinnost ještě posiluje niacin (vitamin B5). Dokáže velmi účinně regulovat produkci mazu, zlepšit kožní bariéru a vyrovnat tón pleti. Podívejte se i na přípravky značky StriVectin, která se na vývoj extra účinné molekuly niacinu soustředí už 40 let. Patentovanou složku NIA-114 najdete ve všech jejích přípravcích.
Tip redakce
Trápí vás komedony celý život? Budou se vám hodit informace z předchozího článku – Jak se zbavit černých teček jednou provždy.

Tip na ranní rutinu pro uvolnění pórů
- Čištění pleti – Rodial Vit C Brightening Cleanser
Obsahuje nízké koncentrace kyseliny glykolové a kyseliny mléčné. Jemně exfoliují pleť, zatímco vitamin C pomáhá rozjasnit mdlou a unavenou pokožku. - Exfoliace pleti – Rodial Vit C Brightening Pads
Mix tří kyselin pleť uvolňuje póry a současně je stahuje. Vitamin C v dalším kroku posiluje jas pleti a sjednocuje její tón. - Hydratace pleti – Rodial Dragon’s Blood Velvet omlazující krém
Krém s SPF 15 pleť chrání a hydratuje díky obsahu dračí krve a kyseliny hyaluronové, zatímco obsažený niacinamid reguluje tvorbu mazu.

Tip na večerní rutinu pro uvolnění pórů
- Čištění pletí – Rodial Bee Venom čisticí balzám
Čisticí balzám s včelím jedem účinně odstraňuje make-up, kyselina salicylová jemně čistí a uvolňuje póry, zatímco výtažek z leknínu redukuje zarudnutí a záněty. - Exfoliace pleti – Rodial Glycol 10% Booster Drops noční vyhlazující sérum
Kyselina glykolová působí proti usazování nečistot v pórech, účinně pokožku exfoliuje a vyhlazuje její povrch. - Hydratace pleti – Rodial Dragon’s Blood Hyaluronic noční omlazující krém
Noční krém s dračí krví a kyselinou hyaluronovou hydratuje a zklidňuje pleť, zatímco niacinamid opět reguluje tvorbu mazu.
Co je to hormonální akné?
Akné je o něco vážnější stav pleti a je způsobeno kombinací několika faktorů – ucpanými póry, nerovnováhou kožního mikrobiomu a nadměrnou produkcí mazu. Může se projevovat v podobě hnisavých pupínků, černých nebo bílých teček či hlubokých cyst, které jsou při dotyku bolestivé.Hormonální akné vzniká při kolísání hormonálních hladin v těle. Postihnout může dospívající během puberty, těhotné ženy i ženy v menopauze. Malou ochutnávku hormonálního akné můžete zažít i během menstruačního cyklu. Na vině je příliš velké množství mužského hormonu androgen, který způsobuje nadměrnou produkci mazu.

Detailněji se o hormonálním akné dozvíte v článku: Hormonální akné u dospělých – jak mu můžete zabránit?
Jak ošetřovat hormonální akné
Určitě se vyplatí obrátit se na svého lékaře či dermatologa. Dobrá zpráva ale je, že produkci mazu a kožní mikrobiom dokážete optimalizovat i sami pomocí správně zvolených přípravků. Jednou ze složek, která je svatým grálem u aknózní pleti jsou retinoidy.
Pomáhají cíleně řešit hlavní příčinu akné – nadměrnou produkci oleje. Regulují jeho tvorbu, podporují regenerační cyklus pleti a současně vás zbaví kožních buněk dříve, než dojde k zanesení a infekcí pórů. Navíc účinně odstraňují jizvičky, které při akné vznikají.

Tip na ranní rutinu pro ošetření akné
Doporučujeme následovat stejnou ranní rutinu, jako u ucpaných pórů.

Tip na večerní rutinu pro ošetření akné
- Čištění – Rodial Bee Venom čisticí balzám
Čisticí balzám se včelím jedem účinně odstraňuje make-up, zatímco kyselina salicylová jemně čistí a uvolňuje póry. Extrakt z leknínu navíc redukuje zarudnutí a zánět. - Ošetření – Rodial Retinol Pads regenerační a vyhlazující polštářky s retinolem
Praktické polštářky podporují obnovu a regeneraci pleti, zatímco niacinamid opět skvěle působí na regulaci mazu a sjednocení tónu pleti. - Hydratace pleti – Rodial Dragon’s Blood Hyaluronic noční omlazující krém
Noční krém s dračí krví a kyselinou hyaluronovou hydratuje a zklidňuje pleť, zatímco niacinamid opět reguluje tvorbu mazu.
Jakmile si vaše pleť zvykne na retinol, můžete jej začít používat častěji. Stačí vyměnit hyaluronový noční krém 2–3x týdně za noční gel s retinolem Rodial Diamond Retinol Overnight Gel.
Hormonální akné nebo zanesené póry?
U obou kosmetických problémů je potřeba se zaměřit na regulaci kožního mazu. Zatímco řešení ucpaných pórů je o něco snazší a v pleťové rutině si vytačíte s exfoliačními kyselinami a vitaminem C, při ošetřování aknózní pleti už je zapotřebí sáhnout po něčem silnějším. Na retinol pleť zvykejte pomalu a budete příjemně překvapeni výsledkem. V případě silnějšího akné s cystami se vyplatí návštěva dermatologa.