❤️ Jarní výprodej parfémů a kosmetiky se slevou až -50%. ❤️

5 věcí, které byste měli znát o vitamínu C

5 věcí, které byste měli znát o vitamínu C - AURIO

Vitamín C je velmi oblíbeným vitamínem i v péči o pleť. Podívejte se, proč na něj mnoho specialistů nedá dopustit a na co si dát při jeho užívání pozor. Vitamin C se stal v oblasti péče o pleť zlatým standardem. A není divu. Může se totiž pochlubit mnoha výhodami. Vitamin C, neboli kyselina L-askorbová ve své nejčistší podobě, je také jedním z nejsilnějších a nejhojnějších antioxidantů, které v naší pokožce existují. Pokud však chcete z vitaminu C ve své denní péči o pleť vytěžit maximum, podívejte se na našich 5 tipů.

 

Proč vitamín C “funguje”?

Pojďme si nejprve říci něco o tom, jak pleť vlastně funguje. Nejprve bychom si měli osvětlit pojem “volných radikálů”. Nepochybně jste již tento termín slyšeli nesčetněkrát, ale co přesně jsou a proč bychom se před nimi měli chránit? 

Volné radikály jsou molekuly, které mohou poškodit různé složky v kožních buňkách, jako jsou například proteiny nebo vnější bariéra. Tvoří se jako vedlejší produkt látkové výměny, když se působením kyslíku rozdělí molekuly, které obsahovaly slabá spojení atomů, a jejich elektrony se tak začnou snažit vázat na ostatní. V kůži téměř všechny typy kožních buněk produkují volné radikály, které jsou důležité pro udržení zdravé pokožky. 

Ovšem mezi těmito volnými radikály a antioxidanty, které se přirozeně vytvářejí v kůži, existuje křehká rovnováha. Jakmile se tato rovnováha naruší, dochází k tzv. "oxidačnímu stresu". 

Oxidační stres pak hraje významnou roli při stárnutí kůže, pigmentaci, zánětlivých stavech, jako jsou ekzémy a akné, a rakovině kůže. Běžnými příčinami poškození kůže na buněčné a tkáňové úrovni jsou ultrafialové záření (UVA a UVB), infračervené záření a znečištění.

A v tom přichází na scénu antioxidanty - to jsou molekuly, které volné radikály neutralizují. Antioxidanty, jako je vitamin C, proto napomáhají přirozenému procesu omlazování pokožky a její obnově. 

Vitamin C je prospěšný pro všechny typy pleti, protože je známo, že chrání před volnými radikály ze slunečního záření a zvyšuje tvorbu kolagenu, což má blahodárný vliv na zpevnění pleti. Pomáhá také zlepšit celkovou čistotu pleti a zmírnit hyperpigmentaci.

 

Jaký vitamín C zvolit?

Vitamín C je obecný pojem, ale věděli jste, že existuje více druhů vitamínu C? 

Třeba askorbyl fosfát sodný, druh vitamínu C, který je šetrnější a stabilnější než jeho příbuzní. Pomáhá neutralizovat volné radikály, zvyšuje produkci kolagenu a vyrovnává tón pleti. 

Dalším typem vitamínu C je askorbyl glukosid, forma rozpustná ve vodě v kombinaci s glukózou. Po vstřebání do pokožky je účinný a přináší fantastické výsledky v oblasti rozjasnění a vyhlazení vrásek. Rovněž potlačuje tvorbu melaninu a pomáhá léčit hyperpigmentaci, nerovnoměrný tón pleti a stařecké skvrny. Protože prošel procesem vstřebávání do pokožky, rozkládá se a přeměňuje a je tedy méně dráždivý.

Vitamín C na pleť

 

Méně může být více

Ačkoliv je vitamín C k dispozici v mnoha účinných formách, více neznamená lépe. A i když je zcela běžné myslet si, že čím vyšší procento, tím více vaše pleť bude zářit, studie ukázaly, že koncentrace nad 20 % nezvyšuje biologický význam ani účinnost, ale může naopak zvyšovat podráždění. Ideální koncentrace vitamínu C se tak odhaduje v rozmezí 9-20 %.

 

Vitamín C a sluníčko

Nenechte se odradit mýty o tom, jak vitamín C způsobuje citlivost pokožky na slunce. 

Vitamin C chrání před fotostárnutím, protože neutralizuje volné radikály ze slunce, jako je infračervené a ultrafialové záření. Vitamin C byl podrobně studován a bylo prokázáno, že má fotoprotektivní účinky. Ovšem pokud chcete docílit opravdu dobrých výsledků, je nezbytné používat denně ochranný faktor SPF 30 nebo vyšší.

 

Pozor na skladování!

Největším nepřítelem vitamínu C je kyslík a světlo, proto si dejte pozor na to, jak vitamín C skladujete. Při špatném skladování vaše krémy a séra rychle oxidují. Mějte je proto na tmavém a chladném místě a nenechávejte produkty dlouho otevřené. 

StriVectin Super-C rozjasňující sérum s retonolem a vitaminem C

Ačkoliv je vitamín C opravdu jednou z nejúčinnějších látek, když přijde na péči o pleť, nezapomínejte jej ale kombinovat s dalšími aktivními látkami. Základem zdravé pleti, je samozřejmě také pořádné SPF, ale vyzkoušet můžete i zajímavé kombinace vitamínu C. 

 

DOPORUČUJEME PRODUKTY S VITAMINEM C 

StriVectin Super-C rozjasňující sérum s retonolem a vitaminem C

The Organic Pharmacy Stabilised Vitamin C

Rodial Vit C Brightening Pads rozjasňující polštářky

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení