Padání vlasů – proč k tomu dochází a jak ho efektivně zastavit

vypadavani_vlasu_muzi_AURIO2

Zíráte s hrůzou na hřeben pokaždé, když se učešete? Zůstává po vás na polštáři více vlasů než obvykle? Začínají se vám dělat kouty nebo už jste si dokonce našli pleš? Důvodů, proč vám padají vlasy, může být několik. U mužů bývá na vině nejčastěji dědičná citlivost vůči testosteronu, u žen zase hormonální nerovnováha a stres. Pokud chcete efektivně předejít ztrátě vlasů, musíte nejdříve zjistit příčinu.

Máme pro vás komplexní návod k dosažení nejlepších výsledků!

 

Nejdříve trocha základní teorie o vlasech

Vaše vlasy od narození neustále rostou a vypadávají. Denně vám vypadne až 100 vlasů Je to naprosto přirozené a v pořádku. Pokud jich vypadává dlouhodobě méně, začíná docházet k celkovému řídnutí vlasů a plešatění. Životní cyklus jednoho vlasu trvá u mužů přibližně 3 roky, u žen je to až 7 let a vlas prochází celkem třemi fázemi – anagenní, katagenní a telogenní.

 

faze-rustu-vlasu-680x399-aurio3

 

Anagenní fáze

Během této doby vlasy nepřerušovaně rostou a jsou velmi pevně zakotveny ve vlasových koříncích. K jejich vytrhnutí potřebujete sílu a bolí to. Ke konci této fáze buňky vlasové cibulky přestávají vlas vyživovat a rohovatí.

Katagenní fáze

Jde o takzvanou klidovou fázi, která trvá 2–4 týdny. Jde o přechod mezi růstem vlasu a jeho vypadnutím. Dochází k odstranění starého vlasu a folikul se připravuje na nový cyklus.

Telogenní fáze

Vlas není pevně ukotven, a tak vypadává – nejčastěji během mytí nebo česání.V této fázi se nachází přibližně 8-10 % našich vlasů, takže je celkem běžné, že nám každý den určité množství vypadne. Pokud se starý vlas ještě neuvolnil, vytlačí ho nový vlas a opět začíná nový růstový cyklus.

 

  

Jídelníčkem k bujné kštici

Nadměrné padání vlasů mimo přirozený cyklus může být způsobeno i mnoha dalšími faktory. Na vině bývá nedostatek pohybu nebo špatné stravování. Výživu organismu zevnitř proto nezanedbávejte.

Vlasy i jejich hustota jsou z velké části ovlivňovány tím, zda má vaše tělo dostatek energie a správných živin. Do jídelníčku zařaďte vajíčka, ořechy, ryby a lněná semínka. Vhodný je i řecký jogurt, kde se nachází velké množství vitaminu B5, který podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání.  Při nadměrném padání vlasů mohou být vhodné i doplňky stravy.

 

Více vlasů v létě, v zimě méně
Také počasí a teplota mají svůj podíl na tom, jak moc nám padají vlasy. Sluneční paprsky dělají našemu vlasovému porostu dobře (také našemu tělu a snad i duši), v letních měsících rostou naše vlasy nejrychleji a padají méně. Na podzim a v zimě nám rostou vlasy pomalu a jejich padání se mírně zvýší.

 

 

Padání vlasů u žen

Biologické průzkumy potvrdily, že padání vlasů u žen nezpůsobuje – na rozdíl od mužů – genetická predispozice. Viníkem bývá spíše nadměrný stres, užívání léků, špatná výživa, s ní související nedostatek vitaminů a v neposlední řadě i hormonální změny. Vlasy ženám padají také vlivem častého barvení, fénování a žehlení. Neřídnou však pouze v přední linii a na temeni hlavy, ale vypadávají rovnoměrně po celé hlavě.

Proces ztráty vlasů začíná nabírat na síle kolem 30. roku života, kdy ženy zaznamenávají ztrátu objemu, lesku a pružnosti svých vlasů. Toto vypadávání vlasů je velmi dobře řešitelné vlasovými aktivátory pro ženy, které hloubkově vyživují vlasové kořínky a viditelně revitalizují vlasy.

Padání vlasů po narození dítěte je velmi častý a přirozený jev. Je způsobeno tím, že v průběhu těhotenství hormon estrogen snižuje množství vlasů v klidové (katagenní) fázi až o polovinu, což způsobuje, že těhotným ženám padají vlasy mnohem méně. Po porodu se hormonální stav vrací do normálu a vlasy opět začínají více vypadávat. Nejpozději do 9 měsíců po porodu se však stav normalizuje.


DOPORUČUJEME PROTI VYPADÁVÁNÍ VLASŮ U ŽEN

DS Laboratories šampon proti vypadávání vlasů REVITADS Laboratories sérum proti vypadávání vlasu pro ženy SPECTRAL CSFFoligain tablety proti vypadání vlasů (120 ks)

  

vypadavani_vlasu_zeny_AURIO 

 

Padání vlasů u mužů 

Velkou roli v padání vlasů u mužů hraje genetická predispozice a věk – sklon k padání vlasů bývá dědičný. Muži tak mohou budoucí stav svého vlasového porostu odhadnout podle svých rodičů či prarodičů.

Ve vypadávání vlasů jsou velmi důležité hormony, jde především o mužský pohlavní hormon dihydrotestosteron (DHT), který způsobuje smršťování vlasových kořínků. Ty tak postupně vytvářejí stále tenčí a jemnější vlasová vlákna. Vlasy přestávají úplně růst, vypadávají a jejich místo zabírají jemné průhledné chloupky. Pozor – přestože jde o mužský pohlavní hormon, ovlivňuje vypadávání vlasů i u žen.

Vypadávání vlasů není něco, s čím je nutné se s přibývajícími léty smiřovat. Ať už jde o androgenní alopecii, nebo je příčina vypadávání vlasů jiná, téměř vždy je možné padání vlasů účinně léčit. Není dobré s léčbou dlouho otálet – prázdné vlasové folikuly po určité době odumírají a nejsou schopny produkovat nové vlasy.

Pokud situace dojde do této fáze, kdy je úbytek vlasů již velmi výrazný a objevuje se i pleš či znatelné kouty, je efektivním řešením transplantace vlasů metodou DHI nebo FUE. Jde o nejmodernější způsob transplantace vlasů, kdy se přemisťují vlasové štěpy z míst, kde jsou vlasy ještě husté a kvalitní do oblastí, kde jsou  již prořídlé. Je to jediné trvalé řešení viditelné ztráty vlasů. Zákrok bývá bezbolestný a transplantované vlasy na svém místě drží i několik desítek let.

 

DOPORUČUJEME PROTI VYPADÁVÁNÍ VLASŮ U MUŽŮ

DS Laboratories šampon proti vypadávání vlasů REVITADS Laboratories sérum proti vypadávání vlasů s Nanoxidilem SPECTRAL DNC-NFoligain tablety proti vypadání vlasů (120 ks)

  

vypadavani_vlasu_muzi_AURIO

 

DHT a jeho vliv na ztrátu vlasů u mužů

Jak jsme zmínili výše, za hlavní příčinu plešatění u mužů je považována zvýšená hladina mužského pohlavního hormonu s názvem dihydrotestosteron (DHT). Přeměnu běžného testosteronu na silnější androgen DHT způsobuje enzym zvaný 5-alfa-reduktáza (5-AR). Tento enzym přemění v mužském organismu až 10 % testosteronu na DHT. Pokud vzroste hladina enzymu, vzroste i hladina DHT – což vede k ještě silnějšímu padání vlasů, a to především na temeni či koutech hlavy. 

DHT-is-a-reason-that-lead-to-baldness-in-men

 

Nesprávná péče o vlasy

S vlasy je třeba jednat jako v rukavičkách. Často to neděláme a ani si tak neuvědomíme, že právě nesprávná péče o vlasy se může odrazit v jejich zvýšeném vypadávání.

Nadměrné umývání vlasů nevhodnými šampony, přílišné fénování, žehlení, kulmování, nešetrné česání a velké množství stylingových přípravků. To vše vlasům moc nepřidá.

Někdy je třeba trošku ubrat na intenzitě a množství vlasových úprav a zaměřit se na kvalitu a přírodní péči.

I mezi vlasovými přípravky lze vybírat horší a lepší, více či méně chemie. V takových případech máme kvalitu vlasů ve svých rukou a můžeme mnohé ovlivnit a zlepšit a výsledkem budou opět zdravé a krásné vlasy.

 

Jak o vlasy správně pečovat?


Vyvarujte se chybám, které jsme zmiňovali, používejte kvalitní a ideálně přírodní kosmetiku – vyhýbejte se hlavně produktům s parabeny nebo SLS.

Dobré a zdraví prospěšné je rovněž masírování pokožky hlavy, která je díky němu prokrvená a vlasy jsou silnější a odolnější – a dělá to dobře také našemu tělu i duši.

Používejte různé esenciální přírodní oleje, např. ricinový či hroznový, a na oplach vlasů je velmi dobrý jablečný ocet. Vyzkoušejte také různé přírodní vlasové masky nebo zábaly, pomocí jen pár ingrediencí si je můžete připravit i u sebe doma. 

Určitě používejte pouze kvalitní výrobky pro regeneraci vlasů.


 

 Jaké účinné látky v přípravcích proti padání vlasů?

 

DHT blokátory

Vědci se v posledních letech snaží co nejlépe porozumět mechanismům vedoucím k padání vlasů vlivem DHT. Ukázalo se, že jednou z nejefektivnějších cest je potlačení tohoto hormonu přímo v pokožce hlavy pomocí konkrétních účinných látek. Patří k nim ketokonazol, kofein, kyselina azelaová, serenoa plazivá a dýňový olej.

Všechny tyto zmíněné látky pomáhají nejen blokovat DHT, ale i opětovně stimulovat růst vlasů. Především muži by si tak měli pro zpomalení padání vlasů vybírat šampony a kondicionéry s obsahem DHT blokátorů, doporučují to i lékaři.

Jak tyto látky konkrétně působí na pokožce hlavy, se dočtete v článku 5 nejúčinnějších látek, které blokují DHT a zamezují vypadávání vlasů

 

Vybírejte si nanoxidil a aminexil

Pro aktivaci růstu vlasů, které jsou již slabé a téměř průhledné (tedy dosáhly své neaktivní fáze), jsou velmi dobrou volbou séra s obsahem nanoxidilu či aminexilu. Podle klinických testů nemají, třeba oproti často využívanému minoxidilu, žádné vedlejší účinky.

Účinnost nanoxidilu spočívá v jeho menší molekulové hmotnosti, díky tomu dokáže proniknout až do hloubky vlasového kořínku a poskytnout živiny nezbytné pro růst vlasů.

Aminexil je dle klinických testů schopen prokrvovat vlasovou pokožku tak, že zabraňuje tvrdnutí kolagenových vláken v okolí vlasového kořínku, což je běžná příčina vypadávání vlasů. Umožňuje tak lepší zásobování kořínku kyslíkem.

  

Co je to alopecie?

Alopecií nazýváme nemoci, které způsobují vypadávání vlasů a chlupů. Dělí se na několik druhů:

1) Androgenní alopecie

Androgenní alopecie je v 90 % zodpovědná za vypadávání vlasů u mužů. Je dědičná a způsobuje ji vyšší citlivost vlasových folikul na testosteron, kterou muži dědí po svých předcích. Jedná se o jednu z nejčastějších příčin mužského plešatění způsobenou již zmíněným hormonem DHT. 

Při tomto typu alopecie postupně dochází k oslabení vlasových kořínků a ke zkrácení životního cyklu vlasu. Objevuje se nadměrné vypadávání vlasů, kořínky postupně přestávají produkovat silné, zdravé vlasy a tvoří pouze jemné světlé chmýří. Charakteristický je ústup přední vlasové linie a řídnutí vlasů na temeni. Tedy lidověji řečeno, objevují se kouty a pleš. 

Stanovit diagnózu androgenní alopecie není jednoduché – většinou k diagnóze slouží tvar a vzhled oblastí, které padání vlasů postihlo. Odborníka bude zajímat i to, zda vypadávání vlasů je ve vaší rodině genetické, a poté prozkoumá vaši vlasovou pokožku pod mikroskopem a změří, zda došlo ke zmenšení vlasových váčků. 

Androgenní alopecie může postihnout i ženy, a to během menopauzy, kdy u nich dochází ke snižování hladiny estrogenu a může se zvýšit hladina testosteronu.

 androgenni_alopecie_AURIO

  

2) Alopecia areata (ložisková nebo areátní alopecie)

Je třetí nejrozšířenější důvod ztráty vlasů, který je způsobený přehnanou reakcí imunitního systému. Jde o autoimunitní poruchu – obdobně jako v případě revmatoidní artritidy – napadnuty však nebývají klouby, ale vlasové kořínky. Vlasy vypadávají v přesně ohraničených ostrůvcích, kde dochází k jejich řídnutí či naprosté ztrátě. Tento typ ztráty vlasů se může projevovat také v souvislosti s astmatem, atopickým ekzémem či vysokým tlakem.

Ložiskovou alopecií trpí muži, ženy i děti a léčba je velmi problematická. Většinou se jedná pouze o dočasný stav a vlasovy dorůstají zpátky.

 Alopecie areata se dělí na několik dalších typů:

  • Alopecia universalis – dochází ke ztrátě vlasů, vousů, řas, obočí i ochlupení na těla
  • Alopecia totalis – dochází k naprosté ztrátě vlasů na hlavě
  • Alopecia barbae – ztráta vousů v oblasti brady

alopecia_areata_aurio

 

 3) Difúzní alopecie

Rovnoměrné vypadávání vlasů postihuje obě pohlaví, ale mnohem častěji u žen. Dochází nejen ke ztrátě vlasů, ale i jejich oslabování. Viníkem může být těhotenství, porucha štítné žlázy či další hormonální změny. Difúzní alopecie souvisí často také s dlouhodobým stresem, chronickými nemocemi či nedostatkem vitamínů a minerálů.

difuzni_alopecie_aurio

 

4) Anagenní efluvium

Anagenní vypadávání vlasů je vypadávání vlasů v jejich růstové fázi. Typické je rozsáhlé plešatění, vlasy se lámou přímo u pokožky hlavy. Anagenním efluviem trpí nejčastěji pacienti podstupující chemoterapii nebo pacienti užívající léky proti Parkinsonově chorobě či dně.

AnagenEffluvium

 

5) Telogenní efluvium

Druhá nejčastější forma ztráty vlasů, která způsobuje řídnutí vlasů po celé hlavě. Většinou jde o proces, jehož následky jde zvrátit. Tento typ padání vlasů způsobuje chronický stres, hormonální změny i některé typy léků.

telogenni_efluvium_aurio

 

 6) Postpartum alopecia (poporodní alopecie)

Zvýšené vypadávání vlasů postihuje ženy prvních několik měsíců po porodu a na vině je pokles hladiny estrogenu. Poporodní alopecie začíná přibližně dva měsíce po porodu a ustává sedm až devět měsíců po narození dítěte.

 

poporodni_alopecie_ztrata_vlasu_po_porodu_aurio

 

 

Jaké řešení si zvolit?

Nechcete-li se smiřovat s životem bez vlasů, vsaďte na klinicky ověřené přípravky. Důležité je neotálet a co nejrychleji vypadávání zastavit. Je totiž podstatně snazší stopnout vypadávání vlasů než znovu obnovit jejich růst poté, co se vlasové folikul zmenšily. 

Vyzkoušejte třeba přípravky na ošetření vlasů a vlasové pokožky od americké kosmeceutické firmy DS Laboratories, jde o nejsilnější receptury, které můžete aktuálně na českém trhu získat. Inovativní receptury šamponů proti padání vlasů, vlasových sér a aktivátorů obsahují výše zmíněné účinné látky a efektivně léčí různé typy padání vlasů – u mužů i žen.

 

 

DOPORUČUJEME PROTI VYPADÁVÁNÍ VLASŮ

DS Laboratories šampon proti vypadávání vlasů REVITADS Laboratories sérum proti vypadávání vlasů s Nanoxidilem SPECTRAL DNC-NFoligain tablety proti vypadání vlasů (120 ks)

  

Sada pro podporu růstu vlasů

Skladem
1 990 Kč

DS Laboratories sérum proti vypadávání vlasu pro ženy SPECTRAL CSF

Skladem
1 090 Kč

Ahava Mineral Radiance antistresový noční krém

Skladem
1 490 Kč

StriVectin Crepe Control Tightening tělový krém

Skladem
1 540 Kč

Rodial Banana Low Lighter

Skladem
1 270 Kč

Bears with Benefits Ah-mazing vitamíny pro lepší spánek s melatoninem bez cukru

Skladem
649 Kč

Scotch a Soda I AM EDP 60ml pro ženy

Skladem
1 290 Kč