❤️ Jarní výprodej parfémů a kosmetiky se slevou až -50%. ❤️

Jaké potraviny blokují DHT – hormon zodpovědný za padání vlasů?

jidla_blokujici_DHT_AURIO

 

Vypadávání vlasů můžete ovlivnit i změnou svého životního stylu a především jídelníčku. Je to velmi přírodní způsob, jak zpomalit či zastavit padání vlasů a podpořit jejich růst. V článku vám dáme tip na anti-DHT dietu, která obsahuje potraviny blokující hormon DHT. Právě ten je totiž zodpovědný za zvýšené padání vlasů – a to nejen u mužů, ale i u žen.

 

Co je to DHT?

DHT je krátký název pro dihydrotestosteron. Je to androgen, silný mužský pohlavní hormon, který ovlivňuje vývoj mužského těla. Je zodpovědný za prohlubování hlasu, nárůst tělesné váhy a nárůst svalové hmoty. Ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů a určuje, kde se v těle ukládá tuk. Hraje tak významnou roli v utváření typicky mužských rysů.

V průběhu života určuje DHT i způsob, jak se tvaruje svalová hmota a vliv má i na plodnost. Většina jeho účinků je žádoucích. 

Přestože jde o mužský pohlavní hormon, objevuje se i v ženském těle. Mnohem častěji je však zastoupen právě u mužů. Okolo 10 % volného testosteronu v organismu se transformuje právě na dihydrotestosteron.

 

Zlý DHT? 

Jedním z negativních účinku DHT je vypadávání vlasů. Způsobuje smršťování vlasových folikul, které tak místo silných vlasových vláken produkují jen jemné chloupky, až vlasy přestávají růst úplně. Prodlužuje klidovou fázi vlasů a bohužel i zkracuje růstovou fázi vlasu. 

Nadbytek DHT způsobuje i problémy s prostatou, srdcem a kůží. Někteří lidé jsou k vysoké hladině DHT náchylnější než jiní. 

 

Jak DHT vzniká?

Přeměnu běžného testosteronu na mnohem silnější androgen DHT způsobuje enzym zvaný 5-alfa-reduktáza, který přemění v mužském organismu až 10 % testosteronu na dihydrotestosteron. DHT se pak váže na buňky kůže, vlasů, vlasových kořínků i prostaty. Pokud vše probíhá normálně a produkce DHT není příliš vysoká, jde o přirozený proces.

 

 

dht_aurio

 

Jak zablokovat zvýšenou tvorbu DHT?

Nejefektivnější způsob, jak bojovat proti padání vlasů, je blokovat zvýšenou tvorbu DHT. Na tomto principu fungují ta nejpopulárnější vlasová ošetření a specializované přípravky proti padání vlasů. Existují léky, které se vážou na enzym 5-alfa-reduktázy a zamezují tak tvorbě DHT. Na stejném principu fungují lokální vlasové přípravky  působící na tvorbu DHT přímo v pokožce hlavy. Někteří lidé však upřednostňují přírodní alternativy.

 

Přírodní látky proti DHT

Je ale nutné si uvědomit, že mnoho chemických látek užívaných k blokování DHT s odborně znějícím názvem pochází ve skutečnosti z přírodních zdrojů. Jednou z nich je třeba kyselina azaleová, která velmi účinně inhibuje enzym 5-alfa-reduktázy, a přitom se nachází v běžných obilovinách. DHT velmi dobře blokuje také kofein

Anti-DHT dieta proto může mít pozitivní vliv na zpomalení či zastavení padání vlasů. Její účinky je však dobré podpořit i specializovanými vlasovými přípravky, které obsahují stejné látky přirozeného původu. 

Proti tvorbě DHT můžete bojovat výhradně za pomoci přírodních ingrediencí – jak stravou, tak specializovanou vlasovou kosmetiku.

 

Které potraviny snižují produkci DHT?

Pokud chcete do jídelníčku zařadit potraviny, které blokují DHT, doporučujeme následující:

 

 • Avokádo
  Má vysoký obsah bílkovin, aminokyselin, hořčíku, kyseliny listové, mědi a železa. Snižuje produkci hormonu DHT a podporuje zdravý růst vlasů.
 • Rajčata
  Obsahují velké množství lykopenu, velmi silného přírodního blokátoru DHT. Obsahují také antioxidanty, které chrání vlasové folikuly a buňky před oxidačním stresem.

 • Vejce
  Proti zvýšené produkci DHT působí také vejce, nejlépe vařená. Obsahují živiny, které napomáhají tvorbě zdravé pokožky hlavy a pozitivně tak ovlivňují růst vlasů.
 • Mandle
  Jsou perfektní zdroj biotinu, látky zodpovědné za podporu vlasového růstu. Obsahují však i další živiny, díky nimž jsou vlasy husté a hebké. V neposlední řadě také blokují DHT. 

 • Vlašské ořechy
  Známý pomocník v boji proti padání vlasů. Kromě bílkovin a vitaminu E obsahují také L-lysin, přírodní blokátor DHT. Navíc mají protizánětlivé účinky a udržují tak zdravou pokožku hlavy.

 • Banány
  Další velmi bohatý zdroj blahodárného biotinu. Banány navíc podporují zdravou střevní mikroflóru, která je v boji proti padání vlasů rovněž důležitá – střevní bakterie pomáhají udržet nižší míru produkce DHT.

 • Kale
  Tato zelenina se právem považuje za superfood. Je plná vitamínů, enzymů a důležitých živin. Je bohatá na zinek a fytosterol – látku blokující DHT.

 • Žampiony
  Vysoký obsah zinku v žampionech minimalizuje množství DHT v pokožce hlavy. 

 

Co když úprava jídelníčku nestačí?

Všechny zmíněné potraviny vám pomohou snížit množství DHT v pokožce hlavy. Pokud ale vaše tělo tvoří velké množství této látky, nemusí úprava jídelníčku stačit. Pak je na místě koncentrovaná cílená léčba. V boji proti padání vlasů jsou světově oblíbené kosmeceutické přípravky DS Laboratories. Jejich účinnost v blokování DHT potvrdily nejen klinické testy, ale i mnoho spokojených uživatelů. 

  

ŠAMPONY A SÉRA S BLOKÁTORY DHT

 

DS Laboratories šampon proti vypadávání vlasů REVITADS Laboratories sérum proti vypadávání vlasu s Nanoxidilem SPECTRAL DNC-NDS Laboratories sérum proti vypadávání vlasu pro ženy SPECTRAL CSF

  

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení