Vypadávání vlasů po porodu a při kojení – co udělat a jak ho zastavit?
Rychlé shrnutí
S vypadáváním vlasů po porodu se potýká až 90 % maminek a na vině jsou nejčastěji hormony. Hned na úvod vás chceme uklidnit – vypadávání vlasů po porodu je ve většině případů normální a naštěstí se dá efektivně řešit. Dočasné padání vlasů, které se nazývá telogenní effluvium, zpravidla trvá jen několik měsíců. V článku vám prozradíme, jak vlasy během těhotenství či po porodu maximálně podpořit.
Vypadávání vlasů v těhotenství
Těhotenství je ve většině případů obdobím, kdy jsou vlasy mnohem krásnější a objemnější než obvykle. Problém s vypadáváním vlasů nastává nejčastěji až po porodu. Vypadávání vlasů v těhotenství může mít souvislost s nedostatkem vitaminů, minerálů či s narušenou funkcí štítné žlázy nebo jater. V tomto případě doporučujeme se poradit s vašim lékařem.
Vypadávání vlasů po porodu
Po porodu dochází k výrazným hormonálním změnám – hladiny estrogenů a progesteronu klesají, a to má zásadní vliv na kvalitu vlasů. Tento stav se nazývá telogenní effluvium, což je odborný název pro padání vlasů způsobené fyzickým či psychickým stresem. K nejvýraznějšímu prořídnutí hřívy dochází mezi 3. a 6. měsícem po porodu. Vlasy ale mohou začít vypadávat už první den po návratu z porodnice a jejich ubývání může trvat i rok. Důležité je pečovat o celkové zdraví organismu a vlasy podpořit kvalitní vlasovou kosmetikou.
4 kroky, jak na vypadávání vlasů po porodu
- Hlídejte si jídelníček
Dobrá výživa je alfa a omega krásných vlasů, a to zvláště během mateřství, kdy se o sebe často zapomínáme starat. Hlídejte si proto dostatek zdravých bílkovin, ovoce i zeleniny. Mezi potraviny, které zlepšují kondici vlasů patří tmavá listová zelenina (železo a vitamin C), batáty a mrkev (beta karoten), vejce (vitamin D) a ryby (omega-3 a hořčík). - Užívejte vitamíny pro zdravé vlasy
Potravinovými doplňky mohou posloužit jako podpora organismu, která doplní vašemu tělu chybějící mikronutrienty. Vitaminů na vlasy je celá řada – ve složení hledejte kyselinu listovou, pantotenovou, biotin, hořčík, zinek a vitaminy A, B, C a E.
Nezapomeňte si pohlídat i hladiny železa, které mohou během těhotenstvi či po porodu klesat. Při výraznějším padání vlasů je vhodné sáhnout po vitaminech s ověřenou klinickou účinností – DS Laboratories Revita obsahují nejen velmi potřebné vitamíny a minerály, ale také blokátory DHT, což je látka způsobující padání vlasů.
Velmi populárním suplementem jsou gumoví medvídci Bears with Benefits Ah-mazing s komplexem vitaminů a minerálů s vysokými dávkami biotinu (5 000 mg), který prokazatelně zlepšuje kondici vlasů, pokožky i nehtů. - Zvolte vhodnou vlasovou kosmetiku
Řídnoucí vlasy je nejlepší ošetřit vhodnou vlasovou kosmetikou. Prvním krokem by měl být kvalitní šampon proti vypadávání vlasů – maminky po porodu si oblíbily šampon DS Laboratories Revita a kondicionér DS Laboratories Revita. Jde o jedny z nejsilnějších přípravků proti padání vlasů – jejich účinnost byla potvrzena klinickými testy.
Pokud nejste těhotná a již nekojíte, můžete růst vlasů podpořit také vysoce účinnými vlasovými séry.
DS Laboratories sérum Spectral je navrženo pro ženy, které ztrácejí vlasy vlivem hormonálních změn, stresu či nedostatkem vitamínů a je tak ideální proti padání vlasů po porodu. Sérum stimuluje vlasové kořínky a podporuje růst nových vlasů.
Další osvědčenou možností je posilující sérum pro ženy Foligain Triple Action s velmi účinným 10% trioxidilem, který podporuje opětovný růst vlasů a zpevňuje řídnoucí vlasy. Receptura obohacená o biotin, blokátory dihydrotestosteronu a další bioaktivní látky revitalizuje a stimuluje vlasové folikuly. Brání vypadávání vlasů a podporuje růst nových. - Omezte styling
Úprava vlasů horkým vzduchem či kulmou může vlasy oslabovat, a ty jsou pak tenčí a křehčí. Dokud se řídnutí vlasů nezpomalí, zkuste co nejšetrnější styling vlasů. Krátce po umytí je u hlavy profoukejte fénem nastaveným na studenou či vlažnou teplotu. Zabráníte tak zapařování a maštění pokožky hlavy. Poté nechejte vlasy doschnout na vzduchu. Vlasy kartáčujte velmi jemně a ne častěji než jedenkrát denně. Nikdy je nerozčesávejte mokré.
Androgenní alopecie nebo léky? Důvody vypadávání vlasů u žen
Plešatění či ztráta vlasů u žen však může být způsobena i jinými faktory.
- Androgenní alopecie je vypadávání vlasů související s genetikou, stav je při včasném podchycení dobře léčitelný.
- Vypadávání vlasů však mohou způsobovat problémy se štítnou žlázou, prodělané infekce, autoimunitní onemocnění (například alopecie areata), či užívání léků.
- Padání vlasů však může zapříčinit i nedostatek železa, vitaminu D či B12.
Pro inspiraci si pročtěte náš Průvodce vypadáváním vlasů u žen. Článek obsahuje obecná doporučení a neslouží jako náhrada konzultace s odborníkem, který zná váš zdravotní stav. Pokud vás ztráta vlasů trápí, rozhodně je vhodná konzultace a vyšetření lékařem. Právě ten dokáže přesně určit příčinu a nasměrovat vás tak k co nejefektivnější léčbě.
Tip redakce
*Pokud jste ale těhotná či kojíte, poraďte se o vhodnosti výše zmíněných přípravků i se svým lékařem, který zná váš zdravotní stav.