Složení parfémů

SLOŽENÍ PARFÉMŮ

To, jestli nám parfém voní, bychom neměli posuzovat na první dojem. Každý parfém se totiž postupně mění a po chvíli voní úplně jinak, proto nás první dojem klame. Proč se tomu tak děje? Je to dáno zastoupením vonných esencí, které dělíme na tři části (hlava,srdce a základ) parfému které se uvolňují postupně nikoli najednou.

 

Hlava parfému (vysoké tóny)
Hlava parfému je zodpovědná za první dojem, který nám vůně přinese. Na základě toho se rozhodujeme, zda-li nám vůně sedí nebo ne. Složení, které je v hlavě parfému, vnímáme velmi intenzivně, avšak tato intenzita během pár minut či sekund odezní. Nejčastějším zástupcem hlavy parfému jsou svěží a lehké složky, které se nejvíce objevují v jarních a letních vůních, které jsou typické pro svojí svěžest a lehkost.

 

Srdce parfému (střední tóny)
Když po pár minutách přejde hlava parfému, nastoupí srdce, které obsahuje prchavé látky. Ty jsou mnohem intenzivnější než hlava vůně. Obvykle vydží 2 až 3 hodiny. Střední tóny určují charakter parfému, které podporují intenzitu vůně a spolu s aromatickými esencemi později tvoří základ parfému. Nejčastější ingrediencí srdce jsou květiny (růže, jasmín).

 

Základ parfému (nízké tóny)
Nakonec nastupuje základ parfému, jedná se o pomalé látky, které jsou cítit zhruba 4 hodiny. U některých parfémů je intenzita dělší, tím pádem může vůně trvat celý den. Základem parfému jsou nejčastěji zastoupené jemné, dřevité, cypřišové tóny nebo orientální akordy, jako například vanilka či kadidlo. Kombinují se pak dále s exotickým ovocem a květinami.

 

tocca-3