Padání vlasů – proč k tomu dochází a jak ho efektivně zastavit

Zíráte s hrůzou na hřeben pokaždé, když se učešete? Zůstává po vás na polštáři více vlasů než obvykle? Začínají se vám dělat kouty nebo už jste si dokonce našli pleš? Důvodů, proč vám padají vlasy, může být několik. U mužů bývá na vině nejčastěji dědičná citlivost vůči testosteronu, u žen zase hormonální nerovnováha a stres. Pokud chcete efektivně předejít ztrátě vlasů, musíte nejdříve zjistit příčinu.

 

Nejprve trocha teorie

Vaše vlasy od narození neustále rostou a vypadávají. Denně vám vypadne až 100 vlasů Je to naprosto přirozené a v pořádku. Pokud jich vypadává dlouhodobě méně, začíná docházet k celkovému řídnutí vlasů a plešatění. Životní cyklus jednoho vlasu trvá u mužů přibližně 3 roky, u žen je to až 7 let a vlas prochází celkem třemi fázemi – anagenní, katagenní a telogenní.

Anagenní fáze

Během této doby vlasy nepřerušovaně rostou a jsou velmi pevně zakotveny ve vlasových koříncích. K jejich vytrhnutí potřebujete sílu a bolí to. Ke konci této fáze buňky vlasové cibulky přestávají vlas vyživovat a rohovatí.

Katagenní fáze

Jde o takzvanou klidovou fázi, která trvá 2–4 týdny. Jde o přechod mezi růstem vlasu a jeho vypadnutím. Dochází k odstranění starého vlasu a folikul se připravuje na nový cyklus.

Telogenní fáze

Vlas není pevně ukotven, a tak vypadává – nejčastěji během mytí nebo česání.V této fázi se nachází přibližně 10 % našich vlasů, takže je celkem běžné, že nám každý den určité množství vypadne. Pokud se starý vlas ještě neuvolnil, vytlačí ho nový vlas a opět začíná nový růstový cyklus.

 

Jídelníčkem k bujné kštici

Nadměrné padání vlasů mimo přirozený cyklus může být způsobeno i mnoha dalšími faktory. Na vině bývá nedostatek pohybu nebo špatné stravování. Výživu organismu zevnitř proto nezanedbávejte.

Vlasy i jejich hustota jsou z velké části ovlivňovány tím, zda má vaše tělo dostatek energie a správných živin. Do jídelníčku zařaďte vajíčka, ořechy, ryby a lněná semínka. Vhodný je i řecký jogurt, kde se nachází velké množství vitaminu B5, který podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání.  Při nadměrném padání vlasů mohou být vhodné i doplňky stravy.

 

Padání vlasů u žen 

Biologické průzkumy potvrdily, že padání vlasů u žen nezpůsobuje – na rozdíl od mužů – genetická predispozice. Viníkem bývá spíše nadměrný stres, užívání léků, špatná výživa, s ní související nedostatek vitaminů a v neposlední řadě i hormonální změny. Vlasy ženám padají také vlivem častého barvení, fénování a žehlení. Neřídnou však pouze v přední linii a na temeni hlavy, ale vypadávají rovnoměrně po celé hlavě.

Proces ztráty vlasů začíná nabírat na síle kolem 30. roku života, kdy ženy zaznamenávají ztrátu objemu, lesku a pružnosti svých vlasů. Toto vypadávání vlasů je velmi dobře řešitelné vlasovými aktivátory pro ženy, které hloubkově vyživují vlasové kořínky a viditelně revitalizují vlasy.

 

Poporodní padání vlasů

Padání vlasů po narození dítěte je velmi častý a přirozený jev. Je způsobeno tím, že v průběhu těhotenství hormon estrogen snižuje množství vlasů v klidové (katagenní) fázi až o polovinu, což způsobuje, že těhotným ženám padají vlasy mnohem méně. Po porodu se hormonální stav vrací do normálu a vlasy opět začínají více vypadávat. Nejpozději do 9 měsíců po porodu se však stav normalizuje.

Nejste si jisti, zda právě vás ohrožuje ztráta vlasů? Přečtěte si článek – Jak poznáte, že vám vlasy vypadávají nadměrně? Zkuste tahový test

 

Padání vlasů u mužů

Velkou roli v padání vlasů u mužů hraje genetická predispozice a věk – sklon k padání vlasů bývá dědičný. Muži tak mohou budoucí stav svého vlasového porostu odhadnout podle svých rodičů či prarodičů. 

Ve vypadávání vlasů jsou velmi důležité hormony, jde především o mužský pohlavní hormon dihydrotestosteron (DHT), který způsobuje smršťování vlasových kořínků. Ty tak postupně vytvářejí stále tenčí a jemnější vlasová vlákna. Vlasy přestávají úplně růst, vypadávají a jejich místo zabírají jemné průhledné chloupky. Pozor – přestože jde o mužský pohlavní hormon, ovlivňuje vypadávání vlasů i u žen.

Vypadávání vlasů není něco, s čím je nutné se s přibývajícími léty smiřovat. Ať už jde o androgenní alopecii, nebo je příčina vypadávání vlasů jiná, téměř vždy je možné padání vlasů účinně léčit. Není dobré s léčbou dlouho otálet – prázdné vlasové folikuly po určité době odumírají a nejsou schopny produkovat nové vlasy.

Pokud situace dojde do této fáze, kdy je úbytek vlasů již velmi výrazný a objevuje se i pleš či znatelné kouty, je efektivním řešením transplantace vlasů metodou DHI nebo FUE. Jde o nejmodernější způsob transplantace vlasů, kdy se přemisťují vlasové štěpy z míst, kde jsou vlasy ještě husté a kvalitní do oblastí, kde jsou  již prořídlé. Je to jediné trvalé řešení viditelné ztráty vlasů. Zákrok bývá bezbolestný a transplantované vlasy na svém místě drží i několik desítek let.

 

DHT a jeho vliv na ztrátu vlasů u mužů

Jak jsme zmínili výše, za hlavní příčinu plešatění u mužů je považována zvýšená hladina mužského pohlavního hormonu s názvem dihydrotestosteron (DHT). Přeměnu běžného testosteronu na silnější androgen DHT způsobuje enzym zvaný 5-alfa-reduktáza (5-AR). Tento enzym přemění v mužském organismu až 10 % testosteronu na DHT. Pokud vzroste hladina enzymu, vzroste i hladina DHT – což vede k ještě silnějšímu padání vlasů, a to především na temeni či koutech hlavy.

 

Jaké účinné látky v přípravcích proti padání vlasů?

 

  • DHT blokátory

Vědci se v posledních letech snaží co nejlépe porozumět mechanismům vedoucím k padání vlasů vlivem DHT. Ukázalo se, že jednou z nejefektivnějších cest je potlačení tohoto hormonu přímo v pokožce hlavy pomocí konkrétních účinných látek. Patří k nim ketokonazol, kofein, kyselina azelaová, serenoa plazivá a dýňový olej.

Všechny tyto zmíněné látky pomáhají nejen blokovat DHT, ale i opětovně stimulovat růst vlasů. Především muži by si tak měli pro zpomalení padání vlasů vybírat šampony a kondicionéry s obsahem DHT blokátorů, doporučují to i lékaři.

Jak tyto látky konkrétně působí na pokožce hlavy, se dočtete v článku 5 nejúčinnějších látek, které blokují DHT a zamezují vypadávání vlasů

 

  • Vybírejte si nanoxidil a aminexil

Pro aktivaci růstu vlasů, které jsou již slabé a téměř průhledné (tedy dosáhly své neaktivní fáze), jsou velmi dobrou volbou séra s obsahem nanoxidilu či aminexilu. Podle klinických testů nemají, třeba oproti často využívanému minoxidilu, žádné vedlejší účinky.

Účinnost nanoxidilu spočívá v jeho menší molekulové hmotnosti, díky tomu dokáže proniknout až do hloubky vlasového kořínku a poskytnout živiny nezbytné pro růst vlasů.

Aminexil je dle klinických testů schopen prokrvovat vlasovou pokožku tak, že zabrańuje tvrdnutí kolagenových vláken v okolí vlasového kořínku, což je běžná příčina vypadávání vlasů. Umožňuje tak lepší zásobování kořínku kyslíkem.

 

 

Alopecie

Alopecií nazýváme nemoci, které způsobují vypadávání vlasů a chlupů. Dělí se na několik druhů:

 

  • Androgenní alopecie

Androgenní alopecie je v 90 % zodpovědná za vypadávání vlasů u mužů. Je dědičná a způsobuje ji vyšší citlivost vlasových folikul na testosteron, kterou muži dědí po svých předcích. Jedná se o jednu z nejčastějších příčin mužského plešatění způsobenou již zmíněným hormonem DHT.

Při tomto typu alopecie postupně dochází k oslabení vlasových kořínků a ke zkrácení životního cyklu vlasu. Objevuje se nadměrné vypadávání vlasů, kořínky postupně přestávají produkovat silné, zdravé vlasy a tvoří pouze jemné světlé chmýří. Charakteristický je ústup přední vlasové linie a řídnutí vlasů na temeni. Tedy lidověji řečeno, objevují se kouty a pleš.

Stanovit diagnózu androgenní alopecie není jednoduché – většinou k diagnóze slouží tvar a vzhled oblastí, které padání vlasů postihlo. Odborníka bude zajímat i to, zda vypadávání vlasů je ve vaší rodině genetické, a poté prozkoumá vaši vlasovou pokožku pod mikroskopem a změří, zda došlo ke zmenšení vlasových váčků.

Androgenní alopecie může postihnout i ženy, a to během menopauzy, kdy u nich dochází ke snižování hladiny estrogenu a může se zvýšit hladina testosteronu.

 

  • Alopecia areata (ložisková nebo areátní alopecie)

Je třetí nejrozšířenější důvod ztráty vlasů, který je způsobený přehnanou reakcí imunitního systému. Jde o autoimunitní poruchu – obdobně jako v případě revmatoidní artritidy – napadnuty však nebývají klouby, ale vlasové kořínky. Vlasy vypadávají v přesně ohraničených ostrůvcích, kde dochází k jejich řídnutí či naprosté ztrátě. Tento typ ztráty vlasů se může projevovat také v souvislosti s astmatem, atopickým ekzémem či vysokým tlakem.

 Ložiskovou alopecií trpí muži, ženy i děti a léčba je velmi problematická. Většinou se jedná pouze o dočasný stav a vlasovy dorůstají zpátky.

 

Alopecie areata se dělí na několik dalších typů:

Alopecia universalis – dochází ke ztrátě vlasů, vousů, řas, obočí i ochlupení na těle

Alopecia totalis – dochází k naprosté ztrátě vlasů na hlavě

Alopecia barbae – ztráta vousů v oblasti brady

 

  • Difúzní alopecie

Rovnoměrné vypadávání vlasů postihuje obě pohlaví, ale mnohem častěji u žen. Dochází nejen ke ztrátě vlasů, ale i jejich oslabování. Viníkem může být těhotenství, porucha štítné žlázy či další hormonální změny. Difúzní alopecie souvisí často také s dlouhodobým stresem, chronickými nemocemi či nedostatkem vitamínů a minerálů.

  •  Anagenní efluvium

Anagenní vypadávání vlasů je vypadávání vlasů v jejich růstové fázi. Typické je rozsáhlé plešatění, vlasy se lámou přímo u pokožky hlavy. Anagenním efluviem trpí nejčastěji pacienti podstupující chemoterapii nebo pacienti užívající léky proti Parkinsonově chorobě či dně.

  •  Telogenní efluvium

Druhá nejčastější forma ztráty vlasů, která způsobuje řídnutí vlasů po celé hlavě. Většinou jde o proces, jehož následky jde zvrátit. Tento typ padání vlasů způsobuje chronický stres, hormonální změny i některé typy léků.

  •  Postpartum alopecia (poporodní alopecie)

Zvýšené vypadávání vlasů postihuje ženy prvních několik měsíců po porodu a na vině je pokles hladiny estrogenu. Poporodní alopecie začíná přibližně dva měsíce po porodu a ustává sedm až devět měsíců po narození dítěte.

 

Jaké řešení si zvolit?

Nechcete-li se smiřovat s životem bez vlasů, vsaďte na klinicky ověřené přípravky. Důležité je neotálet a co nejrychleji vypadávání zastavit. Je totiž podstatně snazší stopnout vypadávání vlasů než znovu obnovit jejich růst poté, co se vlasové folikul zmenšily.

Vyzkoušejte třeba přípravky na ošetření vlasů a vlasové pokožky od americké kosmeceutické firmy DS Laboratories, jde o nejsilnější receptury, které můžete aktuálně na českém trhu získat. Inovativní receptury šamponů proti padání vlasů, vlasových sér a aktivátorů obsahují výše zmíněné účinné látky a efektivně léčí různé typy padání vlasů – u mužů i žen.